KRYSTALIZATOR SNOMAX

do strony głównej Armatki śnieżne SMI Lance śnieżne woda-powietrze Akcesoria do sztucznego naśnieżania Giełda sprzętu z drugiej ręki Wysokotemperaturowy nukleator do produkcji sztucznego śniegu Podstawowe informacje o powstawaniu śniegu Galeria zdjęć

 
Co to jest Snomax?
Snomax i sztuczne naśnieżanie
Najczęściej zadawane pytania
Urządzenia dozujące

Co to jest Snomax?

Od ponad piętnastu w ośrodkach narciarskich na całym świecie stosuje się do wytwarzania sztucznego śniegu krystalizator Snomax. Możliwe, że już usłyszeliście o tym preparacie. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić co to jest Snomax i jak pomaga oszczędzać wodę oraz energię w ośrodkach i stacjach narciarskich.

Snomax jest rodzajem białka, a dokładniej zespołem białek ułatwiających zamarzanie wody. Przyśpieszanie procesu zamarzania polega na tym, że cząsteczki białka Snomax tworzą tzw. jądra nukleacyjne czyli ośrodki wokół których tworzą się kryształy lodu, a oprócz tego, ze względu na swoje specyficzne właściwości, podnoszą  „temperaturę nukleacji” w której woda przechodzi w stały stan skupienia, o cztery a nawet pięć stopni Celsjusza.

Temperatura 0 st.C stanowi tzw. „punkt potrójny” wody. Znaczy to tyle, że przy 0 st.C i poniżej woda pozostanie w stałym stanie skupienia,  w przy wyższych temperaturach zacznie rozmarzać. Jeżeli woda nie zawiera tzw. „jąder nukleacji”, wokół których mogą się skupiać kryształy lodu, wówczas nie zamarznie. Czystą tzn. destylowaną i dejonizowaną wodę można utrzymać w stanie ciekłym nawet w -40 st.C. Proces zamarzania inicjują zanieczyszczenia lub inaczej „jądra nukleacji”: kurz, minerały lub substancje organiczne. Każdy nukleator posiada właściwą tylko dla siebie temperaturę zamarzania. Jądra nukleacji w stanie naturalnym są rozmieszczone w wodzie przypadkowo.

W trakcie schładzania kropli wody do atmosfery uwalnia się ciepło. Każdy gram wody oddaje przy ochłodzeniu  o stopień Celsjusza 1 kalorię (4.18 J) energii. Podczas zmiany stanu skupienia ten sam gram wody uwalnia dalsze 80 kalorii (334 J). Tak szybka wymiana energii podnosi temperaturę do 0 st.C, a ta nie zmieni się do chwili gdy cała objętość wody ulegnie przemianie w lód. Podczas wytwarzania sztucznego śniegu woda zmienia stan skupienia z reguły przy -8 st.C dlatego, że zawiera naturalne nukleatory (krzemionkę, metale, itp.) Jeżeli dodamy do niej preprarat Snomax, zamarznie już przy -3 st.C.
Dlaczego? Dlatego, że Snomax działa przy najwyższej temperaturze spośród wszystkich nukleatorów, które dotąd odkryto i przebadano.

Co daje stosowanie prepraratu Snomax przy wytwarzaniu sztucznego śniegu? Snomax, jeśli jest używany prawidłowo, przynosi kilka korzyści. Jedną z nich jest znaczne zwiększenie objętości śniegu wyprodukowanego w dowolnym systemie naśnieżania. Wyniki 125 testów, jakie dotąd przeprowadziliśmy wykazały, że Snomax nie tylko zwiększa objętość śniegu o ponad 20%, ale polepsza jego jakość i powoduje zmniejszenie zużycia energii. Stosując Snomax można wytworzyć znacznie szybciej większą niż dotychczas ilość masy śnieżnej, co wyraźnie obniży koszty produkcji. Dzięki zwiększeniu objętości śniegu oszczędza się wodę. Dzięki wyższej temperaturze nukleacji można przedłużyć sezon narciarski i szybciej naprawiać uszkodzenia tras po odwilżach i opadach deszczu.

W trakcie badań stwierdzono całkowitą nieszkodliwość preparatu Snomax dla środowiska naturalnego. Przez piętnaście lat nie zanotowano ani jednego przypadku złego wpływu Snomaxu na przyrodę. Preparat był poddawany testom wykonywanym na zlecenie rządów wielu państw (ostatnio w Szwajcarii) podczas których nie stwierdzono jego szkodliwości.

Snomax jest stosowany we wszystkich stanach USA, w których działają systemy sztucznego naśnieżania. Prócz tego używa się go w ośrodkach narciarskich Kanady, Francji, Włoch, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji , Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Argentyny, Chile, Czech i Szkocji.  Wiele z tych krajów przestrzega bardzo wysokich standardów ochrony środowiska.

Snomax jest bez wątpienia najczęściej i najdokładniej kontrolowanym produktem przemysłu narciarskiego. Setki dotyczących go studiów i opracowań stwierdzają, że nie stanowi on żadnego zagrożenia dla ludzi, zwierząt, roślin, wody i atmosfery.

Jeśli chodzi o jakość, Snomax cieszy się niezmiennie dobrą opinią na całym świecie.  Spółka wytwarzająca preparat uzyskiwała tytuł „oficjalnego dostawcy” podczas zimowych olimpiad w Calgary, Albertville i Lillehammer. Snomax jest stale stosowany w Salt Lake City, stolicy Olimpiady Zimowej 2002, a jego producent jest oficjalnym sponsorem ośrodka olimpijskiego. Podczas zawodów w Lillehammer 98% wszystkich tras zjazdowych i biegowych było sztucznie naśnieżanych. W tym na 98% tras wykorzystano preparat Snomax.

Snomax stosuje się podczas  większości zawodów Pucharu Świata.

O Snomaxie pisano w wielu specjalistycznych i popularnonaukowych czasopismach, między innymi w National Geographic.

Stwierdzono, że Snomax jest produktem przyjaznym dla otoczenia. Z uwagi na wymagania ochrony przyrody jest bardzo ściśle dozowany.  Snomax umożliwia wytwarzanie większej ilości śniegu z każdego metra sześciennego wody podczas wyższych temperatur, co zwiększa wydajność każdego systemu naśnieżania.

Snomax i sztuczne naśnieżanie


Płatki śniegu, przy swej niepowtarzalności, zawsze są symetryczne i sześcioboczne. Powiększona fotografia ukazuje heksagonalny kształt kryształu lodu. Ciemny punkt wewnątrz płatka przedstawionego na zdjęciu poniżej to Snomax - proteina wytworzona przez nietoksyczną, niepatogenną, zamrożoną odmianę bakterii Pseudomonas syringae. Bakteria przyciąga do siebie molekuły wody i pomaga im tworzyć kryształ.



sześcioboczny kształt kryształu lodu

Aby stworzyć jak najlepsze warunki dla miłośników sportów zimowych, ośrodki narciarskie na całym świecie stosują sztuczne naśnieżanie. Przemiana wody w śnieg wydaje się na pozór prosta, ale tak naprawdę jest to skomplikowany i ciekawy proces. Naturalne płatki śniegu krystalizują z reguły wokół drobinek kurzu lub innych zanieczyszczeń - cząsteczek na których mogą się kondensować molekuły wody. Te „lodowe nukleatory” są podstawą tworzenia kryształu. Czysta, dejonizowana woda może bez ich obecności pozostać ciekła w bardzo niskich temperaturach (zjawisko „przemrożenia”). Nukleatory podnoszą temperaturę tworzenia się kryształów lodu.


Ciemny punkt wewnątrz kryształu lodu to cząsteczka krystalizatora SNOMAX

Nukleator w środku płatków sztucznego śniegu to naturalne białko noszące nazwę handlową Snomax. Steve Lindow, profesor patologii roślin na Uniwerystecie Kalifornijskim opisał po raz pierwszy własności Snomaxu w 1975 r., kiedy  jako student Uniwersytetu Wisconsin badał metody ochrony roślin przed wymarzaniem. Dzisiaj wyniki jego doświadczeń znajdują praktyczne zastosowanie w ponad połowie ośrodków narciarskich Ameryki Północnej, gdzie zwiększono produkcję sztucznego śniegu średnio o połowę, przy czym wytwarzany śnieg jest lżejszy, suchszy i bardziej puszysty.


Najczęściej zadawane pytania

Co to jest SNOMAX?

To preparat wspomagający powstawanie sztucznego śniegu SNOMAX to białkowe źródło jąder nukleacji. Technologia jego produkcji jest bardzo podobna do sposobu wytwarzania jogurtu, sera, piwa, wina czy chleba.


Co to jest nukleator?

To dowolnego rodzaju cząsteczka inicjująca proces zamarzania wody. Wiele różnych substancji, takich jak minerały, materia roślinna, mikroorganizmy, itp. pełni funkcję nukleatorów w temperaturach poniżej -8, -10 st.C. Zawarte w preparacie SNOMAX jądra nukleacji uaktywniają się już przy - 3 st.C co sprawia, że są najwydajniejsze jeżeli chodzi o wytwarzanie sztucznego śniegu lub przechowywanie produktów w niskich temperaturach.


Jak działa nukleator?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw zapoznać się z podstawowymi właściwościami fizycznymi wody.
1. 0 st.C wyznacza tzw. „punkt potrójny” czyli temperaturę w której woda pozostaje w stałym stanie skupienia (w wyższej zacznie się roztapiać).
2. Wodę można utrzymać w stanie ciekłym w temperaturach znacznie poniżej 0 st.C - zjawisko to nazywamy „przemrożeniem”
3. Do zainicjowania zamarzania potrzebne jest tzw. „jądro nukleacji”.
4. Nukleacja powoduje uwalnianie tzw. „wolnej energii” z wody w stanie ciekłym.
5. Temperatura nukleacji czystej, tzn. destylowanej i dejonizowanej wody wynosi -40 st.C.
6. Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie obniżają poziom „wolnej energii” i umożliwiają nukleację w wyższych temperaturach.

Aby czysta woda zamieniła się w lód jej molekuły muszą się skupić w kształt sześciobocznego, stabilnego kryształu. Koncentracja molekuł powoduje uwolnienie energii. Odprowadzenie energii z wody w stanie ciekłym odbywa się w trakcie parowania lub konwekcji. Zamarzanie przebiega szybciej, jeżeli molekuły mogą się skupić wokół powierzchni cząsteczek prepraratu SNOMAX. W momencie koncentracji tzw. krytycznej liczby molekuł, tworzy się zarodek kryształu (nucleus), który służy jako wzór do dalszej krystalizacji. Bez zjawiska nukleacji woda nie zmieniłaby stanu skupienia.


Co wpływa na temperaturę uaktywniania się nukleatora?

 Na temperaturę uaktywniania się nukleatora wpływają dwa czynniki:
1) wielkość jądra nukleacji umożliwiająca zgromadzenie się krytycznej liczby molekuł wody,
2) kształt cząsteczki, wokół której gromadzą się molekuły.
Preparat SNOMAX doskonale spełnia oba powyższe kryteria.


Jak nukleatory wpływają na wytwarzanie sztucznego śniegu?

Istotą efektywnej produkcji śniegu jest zamarznięcie jak największej ilości kropelek wody przed spadnięciem na ziemię. Obecność wysokotemperaturowego nukleatora w każdej kropli znacznie zwiększa zdolność jej zamarzania.


Przecież woda zawiera naturalne nukleatory - po co dodawać sztuczne?

Większość wody na Ziemi zawiera cząsteczki działające jak nukleatory w temperaturach poniżej -8/ -10 st.C. W niektórych źródłach wody mogą znajdować się nukleatory białkowe, podobne do tych, z jakich stworzono nasz środek, ale SNOMAX zawiera aż milion razy więcej nukleatorów w porównaniu z każdą próbką, którą przebadaliśmy. Jak wspominaliśmy, kluczem do efektywnego wytwarzania sztucznego śniegu jest obecność minimum jednego wysokotemperaturowego nukleatora w każdej kropli wody. Im szybciej po opuszczeniu armatki śnieżnej dojdzie do zamarznięcia tym więcej pozostaje czasu na dalszą krystalizację, zanim płatek śniegu opadnie na ziemię. Lepsza krystalizacja oznacza więcej wysokiej jakości śniegu o niższej zawartości wody. Oznacza to skrócenie czasu zamarzania i lepsze przygotowanie trasy zjazdowej. Ośrodki narciarskie korzystające ze studni głębinowych lub wodociągów używają zwykle bardzo czystej wody, zawierającej niewielkie ilości nukleatorów.


Czy ma sens stosowanie prepraratu SNOMAX przy temperaturach powietrza poniżej -10 st.C?

Używanie SNOMAXu jest uzasadnione w każdej temperaturze. Ponieważ kropelki wody zawierające SNOMAX wydzielają mniej ciepła, zamarzną natychmiast po opuszczeniu armatki śnieżnej. To oznacza, że niewykorzystana energia, znajdująca się w ciągu powietrza wytworzonym przez armatkę śnieżną, zostanie zużyta do wytworzenia większej ilości śniegu. Dzięki temu krople wody zachowają swoją pierwotną objętość i dokładniej zamarzną. Zmniejszeniu ulegną również straty wody spowodowane parowaniem lub odpływaniem ze spodu masy wyprodukowanego śniegu. Wydajność produkcyjna ulega zwiększeniu również przy niskich temperaturach. Podczas dużych mrozów krople są bardziej podatne na zwiewanie przez wiatr: im dalej odlecą, tym bardziej prawdopodobne, że wyparują lub spadną poza trasę narciarską. SNOMAX umożliwia wytwarzanie śniegu z większych kropli.


Czy przy stosowaniu preparatu SNOMAX nie dojdzie do zamarzania rur?

SNOMAX nie powoduje zamarzania wody w przewodach doprowadzających. Do oblodzenia rur dochodzi najczęściej przy małym przepływie wody. W wodzie znajduje się wiele nukleatorów, które mogą zainicjować proces zamarzania przy temperaturach niewiele poniżej 0 st.C. Użycie SNOMAXu pozwoli zachować większy przepływ wody w dowolnych warunkach termicznych i jednocześnie obniży możliwość zamarzania przewodów.


Czy stosując SNOMAX da się wytwarzać sztuczny śnieg przy wyższych temperaturach?

SNOMAX umożliwia wytwarzanie większych ilości bardziej suchego śniegu w dowolnych warunkach termicznych. Preparat obniża wymagania dotyczące schładzania wody oraz inicjuje zamarzanie kropli w wyższych temperaturach. Oznacza to zwiększoną zdolność schładzania w ciągu powietrza wytwarzanym przez armatkę śnieżną bez względu na temperaturę otoczenia. Ten potencjał energii można wykorzystać do krystalizacji zamiast do schładzania wody. Dzięki temu SNOMAX podnosi wydajność systemów naśnieżania. Chcesz produkować więcej śniegu? Chcesz by śnieg był suchy przy wyższych temperaturach powietrza? Zastosuj preparat SNOMAX!



KORZYŚCI ZE STOSOWANIA SNOMAXu

Jakie korzyści daje stosowanie preparatu SNOMAX?

SNOMAX umożliwia:
1) tańszą produkcję śniegu dzięki podwyższonej wydajności energetycznej i zmniejszonym kosztom pracy,
2) wytworzenie większej ilości śniegu w tym samym czasie,
3) wytworzenie większej ilości śniegu w skrajnych warunkach termicznych,
4) świadome wpływanie na jakość wytwarzanego śniegu,
5) skrócenie czasu „dojrzewania” śniegu.


BEZPIECZEŃSTWO

Czy używanie SNOWMAXU jest bezpieczne?

Preparat SNOMAX jest stosowany od 15 lat na 5 kontynentach. Przy jego używaniu nie zanotowano ani jednego wypadku niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne lub zdrowie człowieka.

Czy SNOMAX może być potencjalnie niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin?

SNOMAX testowano oficjalnie w wielu krajach świata i stwierdzono, że jest to środek nietoksyczny i niepatogenny. Sposób jego produkcji i dostarczania do odbiorcy gwarantuje, przy przestrzeganiu instrukcji na opakowaniu, pełne bezpieczeństwo użytkownika.


Przygotowanie roztworu preparatu Snomax

Dozownik preparatu Snomax z przepływomierzem indukcyjnym

do strony głównej Armatki śnieżne SMI Lance śnieżne woda-powietrze Akcesoria do sztucznego naśnieżania Giełda sprzętu z drugiej ręki Wysokotemperaturowy nukleator do produkcji sztucznego śniegu Podstawowe informacje o powstawaniu śniegu Galeria zdjęć